HPLC, UV farklar nelerdir

HPLC

Yüksek performanslı sıvı Kromatografi

Yüksek performanslı sıvı Kromatografi (HPLC; eski yüksek basınçlı sıvı Kromatografi olarak da adlandırılır), analitik kimya ayırmak, tanımlamak ve her bileşen bir karışımı ölçmek için kullanılan bir tekniktir. Bu örnek karışımı üzerinden sağlam bir adsorbent malzeme ile dolu bir sütun içeren bir basınçlı sıvı çözücü geçmek için pompalar kullanır. Her bileşen örnek biraz daha farklı farklı bileşenler için farklı akış hızları neden ve onlar sütun çıktıkça bileşenlerinin ayrılması için önde gelen adsorbent malzeme ile etkileşime girer.

HPLC (örneğin üretim işlemi sırasında ilaç ve biyolojik ürünler), üretim yasal (örneğin algılama performansı performansı ilaçlar için idrar), (diğer bir örneğin birbirinden karmaşık bir biyolojik örnek veya benzer sentetik kimyasal bileşenleri ayıran) araştırma ve (Örneğin D vitamini düzeyleri kan serum içinde hafiye) tıbbi amaçlar için kullanılan

Çoğu zaman, HPLC bitkisel özü tanımlamak için kullanılabilir.

UV

Ultraviyole

UV/VIS spektroskopisi yaygın bir teknik kimya olarak kimyasal yapısı, en önemli bir varlık konjuge sistemleri analiz etmek için kullanılır. UV radyasyon kez nerede floresan emisyon bir spectrofluorometer ile ölçülür bir verilen örnek heyecanlandırmak için kullanılır. Biyolojik araştırma, UV ışık için proteinler ve nükleik asitler quantification kullanılır.


Mineral topluluğu parlak çeşitli dalga boyunda UV ışık tarafından radyasyona maruz iken görüldüğü gibi Floresanda örnekler.

Ultraviyole lambalar da mineraller ve mücevher analiz kullanılır.

Kirlilik kontrol uygulamaları, ultraviyole Analizörleri azot oksitler emisyonu algılamak, kükürt bileşikleri kullanılır, civa ve amonyak, örneğin, baca gazı fosil enerji santralleri ateş. [48] ultraviyole ışık su, dökülen petrolün ince sheens algılanmasını sağlar, UV dalga boylarında, Floresans bileşikleri petrol, petrol filmlerin yüksek yansıtma ya da Raman tarafından oluşturulan UV ışık emici suda saçılma.

Bitkisel maddeler alanında etkin madde yüzdesi bitki özü test etmek için bu yöntemi kullanın.